Skip to main content

V Těchobuzicích u Ploskovic, leží rozsáhlé ovocné sady, které mají původ až v 17. století, tedy v době baroka. Právě nyní jsou sady v plném květu. Když se zanoříte mezi řady starých jabloní, jejichž růžová poupata se téměř před očima rozvíjejí do sněhobílých květů, ocitnete se na chvíli v kouzelném světě. Slyšíte jemné hučení včel, které se starají jen o to, aby do svých úlů odnesly co nejvíce pylu a nektaru. A když se podíváte vzhůru, vidíte dokonalou klenbu z květů na nebeské modři. Nastává nejkrásnější období roku, doslova slavnost květů, která trvá jen krátce. Nenechte si tu slavnost uniknout. Teplé a slunečné počasí urychluje vývoj květů, jejichž bílé okvětní lístky začnou brzy padat k zemi jako sníh.

V okolí Želkovic (západně od Třebívlic) se rozprostírají rozsáhlé ovocné sady. Pokud se z Želkovic nyní vypravíte na kteroukoli stranu, všude se vám nabídnou pohádkově krásné výhledy do krajiny skrze záplavu bílých nebo růžových květů ovocných stromů. Převážně jde o jabloně. Některé odrůdy jsou již v plném květu, jiné kvést teprve začínají. Nedávné jarní mrazíky bohužel zasáhly meruňky i broskve. Výpravu za krásami jara můžete začít třeba u kostela svatých Petra a Pavla, který stojí na malém návrší při západním okraji Želkovic. Součástí tohoto kostela je prastará románská rotunda z doby po roce 1230, která pamatuje královský rod Přemyslovců. Ve východním zdivu apsidy můžete ještě dnes spatřit takzvanou „hlavu Turka“, což je zřejmě památka na odraženou invazi Mongolů. Na rotundu navazuje novorománská loď, která byla vybudována v polovině 19. století.

Směrem na jihovýchod vede od kostela široká cesta k návrší Lounek (344 m n. m.). Z jeho svahů i ze samotného vrcholku se nabízejí výhledy na okolní zemědělskou krajinu. Lounek je sice z větší části oplocen, ale přístup na vrchol je možný od východu. Na vrcholovém stepním trávníku roste bohatá populace hlaváčku jarního (již odkvétá), konikleců a dalších vzácných rostlin.
Foto: Jiří Svoboda
David Surý

Author David Surý

More posts by David Surý