Skip to main content

Vaňovský vodopád patří k těm větším nejen v Českém středohoří, ale v celém Česku. A zároveň se může směle zařadit mezi nejpohlednější a nejatraktivnější. Tvrdí to alespoň znalec a autor fotografických knih o Českém středohoří Jiří Svoboda. Turisté také ocení, že mají poblíž další zajímavé cíle.

Vaňovský vodopád dostal název podle městské části Ústí nad Labem – Vaňova. Nachází se na Podlešínském potoce, což je zhruba jeden a půl kilometru dlouhý levobřežní přítok řeky Labe, který na své pouti překonává poměrně značný výškový rozdíl. Pramení v 420 metrech nad mořem a končí na 140 metrech nad mořem. A strmé klesání překonává právě díky vodopádům.

První představuje pouhé tři metry vysoký vodopád u Čertova mlýna, ze kterého dnes zbyla jen rozvalina. Blíže k Labi se nachází dvoustupňový Vaňovský vodopád, který okouzluje zejména spodní dvanáctimetrovou stěnou. Horní stěna o výšce osmi metrů je podstatně hůř přístupná a od dolní části není vůbec vidět.

Úchvatnou přírodní scenérii vytváří voda v mohutném čedičovém masivu se sloupcovou odlučností a tímto mimořádným efektem se pyšní zdejší vrch Vrkoč. Je to i výborný orientační bod pro turistu, který se chce vydat k vodopádu směrem od městské části Vaňov- Ústí nad Labem.

Směrem od Vaňova čeká výletníky poměrně prudké stoupání. Cesta je ale upravená, částečně dlážděná zdejším čedičem. Téměř až nahoře, na odbočce vlevo lze spatřit malou nenápadnou pamětní desku. Jde o vzpomínku na stavitele cesty – rakousko-uherské vojáky, kteří ji tu v srpnu roku 1916 budovali v rámci ženijního cvičení.

Koho zhruba 600 metrů stoupání neláká, může zvolit druhou cestu – od výletního zámečku Větruše, kam může vyjet autem nebo vyjít pěšky anebo se nechat vyvézt lanovkou přes Labe přímo z centra města. Cesta vede po hřebeni, je pohodlnější, ale zároveň delší – přes 4 kilometry.

Celý článek si můžete přečíst na stánkách Českého rozhlasu Sever.

David Surý

Author David Surý

More posts by David Surý