Skip to main content

Besedu Krásné acháty z Krásného Lesa můžete poprvé zažít i v Praze!
V pondělí 19. 2. 2024 od 17.30 hodin v historické budově Národního muzea.
Těšíme se na vás.

Krušné hory jsou již od středověku známé výskyty křemenných žil s nádhernými ametysty, jaspisy a acháty, které vykazují často neobvyklou texturu a barevnost ovlivněnou pseudomorfózami v kombinaci s impregnací inkluzí minerálů jako je např. hematit a jiné. Všem sběratelům jsou dobře známé lokality jako Ciboušov, Horní Halže, Ahníkov a další.
Jiří Svoboda se zabýval méně známou lokalitou, která se nachází u obce Krásný Les. Objev této lokality se uskutečnil při výstavbě nového úseku dálnice D8, kdy při ražbě tunelů v nejvýchodnější části Krušných hor byly odhaleny bloky hornin v mohutném odvalu. V nich byly nalezeny krásně rudé karneolové acháty, které se svou estetikou vyrovnají známějším lokalitám křemenných hmot v Krušných horách.
Posluchač se v rámci přednášky detailně seznámí s lokalitou a jejími minerály a bude si moci prohlédnout reprezentativní ukázky na vlastní oči. K nahlédnutí bude i kniha Krásné acháty z Krásného Lesa napsaná sběratelem Jiřím Svobodou, kterou si bude možné zakoupit.

Kdy: pondělí 19. 2. 2024, 17:30 hodin
Kde: v přednáškovém sále č. 102 v historické budově Národního muzea (Václavské náměstí 1700/68)
Přednášející:
Jiří Svoboda
Volný vstup
Kontakt:
Lukáš Zahradníček (lukas.zahradnicek@nm.cz)

NM – Mineralogická přednáška Společnosti Národního muzea

Mineralogická sekce Společnosti Národního muzea

Událost na Facebooku / Mineralog.cz

David Surý

Author David Surý

More posts by David Surý