Skip to main content
Současné proměnlivé počasí vytváří v krajině úžasné scény. Dramatická a rychle plynoucí oblaka, která přinášejí přeháňky, jsou fotograficky velmi atraktivní, protože se dokonale doplňují s bohatě “nařasenou” krajinou Českého středohoří. Střídání světel a stínů vytváří z krajiny impresionistické malířské plátno a každý okamžik je naprosto jedinečný.
Vypravíte-li se v tuto dobu na nějakou vyhlídku, nemůžete být zklamáni.
Jednou z velmi populárních vyhlídek je zřícenina hradu Košťálova na vrchu Košťál, který se vypíná nad Třebenicemi. Výstup od Třebenic (po červeně značené trase) je náročnější, protože je třeba překonávat značné převýšení, pokud se však na Košťál vypravíte ze Sutomi (tedy od severu), čeká vás pohodlná cesta lesem a pouze v závěru trasy je nutné vystoupat po strmější pěšině. Rozhled ze skalnatého vrcholu je přímo dechberoucí.
Středověký hrad stál již ve 14. století a patřil pánům z Hazmburka, později pak Kaplířům ze Sulevic. Není však vyloučeno, že hrad byl postaven již ve století třináctém. K hradu se váže zajímavá příhoda, kterou zaznamenal kronikář Beneš Krabice z Veitmile. Roku 1372 zdejšímu purkrabímu a jeho ženě blesk upálil špičky bot. Manželé mohli hovořit o štěstí, že úder blesku přežili zcela bez úhony. V době bouřek je vhodné se návštěv středohorských hradů vyvarovat, protože dominantní vrcholy, na nichž stojí, blesky přitahují.
Foto Jiří Svoboda a Martin Surý
David Surý

Author David Surý

More posts by David Surý