Na Babinských loukách, přesněji na louce, která se rozkládá východně od stejnojmenné přírodní památky, rozkvetla (počátkem června) bohatá populace kosatce sibiřského. Kosatec sibiřský vyrůstá především na vlhkých podhorských loukách, je u nás považován za takzvaný glaciální relikt, tedy druh, který zde přežívá z doby ledové. Je to nádherná křehká rostlina.
V dobrých letech, kdy je dost vody, zmíněná louka dokáže díky květům kosatců doslova zmodrat, ale i nyní zde můžete spatřit stovky květů. Prosím všechny návštěvníky, aby se nepokoušeli kosatce vyrýpávat pro účely zkrášlení například vlastní zahrady. Nemá to žádný smysl. Rostlina vyžaduje tak speciální podmínky, že na zahradě prostě nepřežije.
Spolu s kosatcem zde roste řada dalších vzácných rostlin, například krásné zlaté „koule“ upolínu, které z louky svítí jako žluté žárovky, ale můžeme také spatřit nějaký opožděný květ orchideje vstavače májového, jehož sezóna však na této lokalitě již skončila. To ale nevadí, protože louka je nyní (počátkem června) plná různých květů. Je důležité našlapovat opatrně. Zadíváte-li se do trávy pozorněji, spatříte neuvěřitelně bohatý život, zdejší louky jsou biotopem značného počtu druhů hmyzu, včetně druhů vzácných. Co více si může fotograf přát, než když na vzácný květ kosatce usedne nějaká pěkná kobylka nebo dokonce vzácný motýl (přesněji vřetenuška) zelenáček.
Pokud jste nestihli květy kosatců sibiřských v Českém středohoří, nevadí, ještě máte šanci vidět je Krušných horách, kde právě kvetou (počátek července). Díky vyšší poloze a chladnějšímu klimatu tam jejich sezóna začíná o dva až tři týdny později. Například na loukách v okolí Krásného Lesa kvete právě nyní (přelom června a července) řada bohatých trsů. Již z dálky se prozrazují jako zářivě modré ostrůvky uprostřed zeleně.