Skip to main content

Adventní jarmark v Litoměřicích

By Akce

Přijďte si v sobotu 12. 12. 2020 doplnit knihovnu o naše knižní tituly s tématikou Českého středohoří a Krušných hor. Pořídit si můžete i parádní kalendář Jirky Svobody, kterým potěšíte každého středohorského fanouška. Budeme se na Vás těšit v areálu Tržnice Felixe Holzmanna v Litoměřicích.

Kdy: sobota 12. 12. 2020, 10–16:00 hodin
Kde: Tržnice Felixe Holzmanna, Litoměřice
Prodávající:
Jiří Svoboda, David Surý
Vstupné: 
zdarma

Událost na Facebooku zde.

Kosatce sibiřské na Babinských loukách Jiří Svoboda imaginemedia.cz České středohoří

Kosatce sibiřské na Babinských loukách

By Blog
Na Babinských loukách, přesněji na louce, která se rozkládá východně od stejnojmenné přírodní památky, rozkvetla (počátkem června) bohatá populace kosatce sibiřského. Kosatec sibiřský vyrůstá především na vlhkých podhorských loukách, je u nás považován za takzvaný glaciální relikt, tedy druh, který zde přežívá z doby ledové. Je to nádherná křehká rostlina.
V dobrých letech, kdy je dost vody, zmíněná louka dokáže díky květům kosatců doslova zmodrat, ale i nyní zde můžete spatřit stovky květů. Prosím všechny návštěvníky, aby se nepokoušeli kosatce vyrýpávat pro účely zkrášlení například vlastní zahrady. Nemá to žádný smysl. Rostlina vyžaduje tak speciální podmínky, že na zahradě prostě nepřežije.
Spolu s kosatcem zde roste řada dalších vzácných rostlin, například krásné zlaté „koule“ upolínu, které z louky svítí jako žluté žárovky, ale můžeme také spatřit nějaký opožděný květ orchideje vstavače májového, jehož sezóna však na této lokalitě již skončila. To ale nevadí, protože louka je nyní (počátkem června) plná různých květů. Je důležité našlapovat opatrně. Zadíváte-li se do trávy pozorněji, spatříte neuvěřitelně bohatý život, zdejší louky jsou biotopem značného počtu druhů hmyzu, včetně druhů vzácných. Co více si může fotograf přát, než když na vzácný květ kosatce usedne nějaká pěkná kobylka nebo dokonce vzácný motýl (přesněji vřetenuška) zelenáček.

Pokud jste nestihli květy kosatců sibiřských v Českém středohoří, nevadí, ještě máte šanci vidět je Krušných horách, kde právě kvetou (počátek července). Díky vyšší poloze a chladnějšímu klimatu tam jejich sezóna začíná o dva až tři týdny později. Například na loukách v okolí Krásného Lesa kvete právě nyní (přelom června a července) řada bohatých trsů. Již z dálky se prozrazují jako zářivě modré ostrůvky uprostřed zeleně.

Mart Eslem Na palubě s Jirkou Svobodou www.imaginemedia.cz www.marteslem.cz

Mart Eslem – „Na palubě“ s Jirkou Svobodou

By Blog

První pilotní video nového pořadu cestovatelů Marta EslemaDavida Surého – Na palubě. Talk show, podcast, pokec, prostě příjemné povídání se zajímavými hosty pod širým nebem. Prvním hostem je Jiří Svoboda autor knih o Českém středohoří a Krušných horách. V prvním videu probereme knihy a v tom druhém videu se dozvíte zda.li je Jirka opravdu „chodící Google“. Zaměříme se na témata: Jan Hus, Milada Horáková, českou povahu, rychlost světla, víra v Boha a nakonec zjistíte, co jsou to Suiseki.