Kosatce sibiřské na Babinských loukách Jiří Svoboda imaginemedia.cz České středohoří

Kosatce sibiřské na Babinských loukách

By Blog
Na Babinských loukách, přesněji na louce, která se rozkládá východně od stejnojmenné přírodní památky, rozkvetla (počátkem června) bohatá populace kosatce sibiřského. Kosatec sibiřský vyrůstá především na vlhkých podhorských loukách, je u nás považován za takzvaný glaciální relikt, tedy druh, který zde přežívá z doby ledové. Je to nádherná křehká rostlina.
V dobrých letech, kdy je dost vody, zmíněná louka dokáže díky květům kosatců doslova zmodrat, ale i nyní zde můžete spatřit stovky květů. Prosím všechny návštěvníky, aby se nepokoušeli kosatce vyrýpávat pro účely zkrášlení například vlastní zahrady. Nemá to žádný smysl. Rostlina vyžaduje tak speciální podmínky, že na zahradě prostě nepřežije.
Spolu s kosatcem zde roste řada dalších vzácných rostlin, například krásné zlaté „koule“ upolínu, které z louky svítí jako žluté žárovky, ale můžeme také spatřit nějaký opožděný květ orchideje vstavače májového, jehož sezóna však na této lokalitě již skončila. To ale nevadí, protože louka je nyní (počátkem června) plná různých květů. Je důležité našlapovat opatrně. Zadíváte-li se do trávy pozorněji, spatříte neuvěřitelně bohatý život, zdejší louky jsou biotopem značného počtu druhů hmyzu, včetně druhů vzácných. Co více si může fotograf přát, než když na vzácný květ kosatce usedne nějaká pěkná kobylka nebo dokonce vzácný motýl (přesněji vřetenuška) zelenáček.

Pokud jste nestihli květy kosatců sibiřských v Českém středohoří, nevadí, ještě máte šanci vidět je Krušných horách, kde právě kvetou (počátek července). Díky vyšší poloze a chladnějšímu klimatu tam jejich sezóna začíná o dva až tři týdny později. Například na loukách v okolí Krásného Lesa kvete právě nyní (přelom června a července) řada bohatých trsů. Již z dálky se prozrazují jako zářivě modré ostrůvky uprostřed zeleně.

Mart Eslem Na palubě s Jirkou Svobodou www.imaginemedia.cz www.marteslem.cz

Mart Eslem – „Na palubě“ s Jirkou Svobodou

By Blog

První pilotní video nového pořadu cestovatelů Marta EslemaDavida Surého – Na palubě. Talk show, podcast, pokec, prostě příjemné povídání se zajímavými hosty pod širým nebem. Prvním hostem je Jiří Svoboda autor knih o Českém středohoří a Krušných horách. V prvním videu probereme knihy a v tom druhém videu se dozvíte zda.li je Jirka opravdu „chodící Google“. Zaměříme se na témata: Jan Hus, Milada Horáková, českou povahu, rychlost světla, víra v Boha a nakonec zjistíte, co jsou to Suiseki.

Noc kostelů 2020 David Surý České středohoří Křešice, Zahořany, Milešov, Mlékojedy

Noc kostelů 2020

By Blog
Minulý pátek (12. 6. 2020) jsme si užili akci Noc kostelů a navštívili jsme kostely v Milešově, Mlékojedech, Křešicích a v Zahořanech.
Byli jste také? Do komentářů na Facebooku nám můžete ukázat své úlovky. Tak zase za rok 🙂
Videoreportáž Regionální TV Ústecka o Noci kostelů v Křešicích.
Obec Křešice v rámci letošní Noci kostelů zvládla i jednu premiéru. Vůbec poprvé se totiž v jeden večer otevřely všechny tři zdejší kostely. Lidé se mohli podívat do kostela sv. Matouše, kostela Navštívení Panny Marie i do kostela Nejsvětější trojice v Zahořanech. Ten jediný se během křešické Noci kostelů otvírá pravidelně. Důvod je nasnadě – během roku je totiž pro veřejnost z technických důvodů uzavřen.